Filtre Tipleri

Hava filtreleri

Hava filtresinin optimize edilmiş bir toz ayırma derecesi sayesinde pistonların, piston segmanlarının ve silindir gömleklerinin aşınması en aza indirilmektedir. Motor karakteristiğine ve montaj bölmesine uyarlanmış olan hava fi ltreleri, rahatsız edici emme gürültülerini etkili bir biçimde bastırır.

Yağ santrifüj filtreleri

Bu filtreler, ana akım filtreleri ile kombinasyonda yan akım filtreleri olarak kullanılır. Ana akım filtresinden geçen ince partiküller, yan akım filtrelerinden dışarı filtrelenir. Böylece özellikle etkili bir filtreleme elde edilir.

Üre filtreleri

üre çözeltisini SCR (Selective Catalytic Reduction) katalitik konvertörlü modern egzoz art işleme sistemlerinde filtreler ve böylece sistem bileşenlerini aşınmaya karşı korur.

Soğutma maddesi filtreleri

Soğutucu madde filtreleri, kirlenmeleri filtreleyerek ve filtrede bulunan katkıları dozajlı biçimde soğutma sistemine vererek motor soğutma sistemini korur.

Yakıt filtreleri

Yakıt sisteminde bulunan en ufak kirlenmeler bile ağır arızalara neden olabilir. Özellikle modern enjeksiyon sistemleri, son derece temiz, titreşimsiz ve homojen bir yakıt beslemesi gerektirmektedir.

Yağ filtreleri

Yakıt ya da emiş havası üzerinden motora giren yabancı cisimler ve motorda oluşan metalik aşınmalar yağ filtresiyle yağ sirkülasyonundan dışarı filtrelenir ve tutulur.

Hava kurutucuları

Hava kurutucuları, sıkıştırılmış havada bulunan hava nemini almak için basınçlı havalı fren sistemlerinde kullanılır. Böylece yoğuşma suyu birikmeleri ve bunun sonucunda fren sisteminde meydana gelen hatalı fonksiyonlar önlenir.

Otomatik şanzıman için şanzıman yağ filtreleri

Otomatik şanzımana ait şanzıman yağı filtresi, şanzımanı yabancı cisimlerden koruma görevini görür. Örneğin metal sürtünmesi sonucu oluşan parçacıklar gibi aşınmayı arttıran maddelerin en iyi şekilde filtrelenmesi sayesinde şanzıman fonksiyonu korunur ve çalışma ömrü uzatılır.

Özel filtre

Üretim süreçlerinin sürekli geliştirilmesi ve filtre alanında uzun yıllara dayanan deneyimlerimiz sayesinde özel müşteri isteklerine göre filtre geliştirme ve üretme kapasitesine sahibiz.
KS Kolbenschmidt özel filtreler tüm filtre grupları ve uygulama alanları için geliştirilebilmektedir.

İç mekan filtreleri

İç mekan hava filtreleri; toz, polen ve is gibi ortam havasında bulunan yabancı partiküllerin havalandırma sistemi üzerinden aracın iç mekanına girmesini önler. Aktif karbonlu iç mekan filtreleri, katı parçacıkların ince filtrelemesinin yanı sıra, hoş olmayan kokuları ve azot oksit, kükürt dioksit, ozon ve hidrokarbonlar gibi zararlı gazları da emer ve bu gazları %95'e varan oranlarda araç iç mekanından uzak tutar.

Gaz filtresi

Gaz filtreleri, otogaz sistemlerinde kullanılır ve enjeksiyon sistemini kirlenmelere karşı korur. Gaz sisteminin sürekli güvenli bir şekilde çalışması için, gaz filtresi düzenli olarak, üretici tarafından önerilen bakım aralıklarında değiştirilmelidir. Uygulamaya ve gaz sistemine bağlı olarak filtre, gaz veya sıvı evre bölümünde kullanılır.
Güncel olarak KS KOLBENSCHMIDT tarafından sunulan filtreler sadece sıvı gaz evresi için tasarlanmıştır ve birçok farklı gaz sisteminde kullanılmaktadır.