Supap Gaydları

Supap gaydlarının amacı çalışma sırasında supap sapı üzerindeki yanal kuvvetleri dengelemektir.

Aynı zamanda supap bagası üzerinde supapı ortalar ve ısının bir kısmını supap sapı yardımıyla supap kafasından silindir kapağına doğru iletir.

Doğru ve uygun karakterde malzemenin seçimi işte bu aşırı yükleme nedeniyle üretim kalitesi açısından çok hassas bir öneme sahiptir.

Malzemeler

Supap gaydı düşük sürtünme ve yüksek termal iletgenlik niteliği taşıyan malzemelerden yapılır. Bu konuda özellikle gri dökme demir, perlitli yapı ve pirinç malzemesi ile birlikte özel alaşımlı elementler kalitesi kanıtlamış malzemelerdir.

G1

Gri dökme demir ile birlikte perlitli micro yapıdadır. Bu malzeme yüksek aşınma direnci gösterir ve normal çalışma yükleri için rehbere bağlılığı uygundur.

G2

Gri dökme demir ile birlikte perlitli micro yapıdadır ve yüksek fosfor içeriğine sahiptir. Fosfidin ağ biçimindeki dağılımı yüksek aşınma direnci ve sınır değerlerindeki yağlama koşulları altında gelişmiş işlem sonucu meydana getirir. Orta düzeyde yüklemelerin söz konusu olduğu uygulamalar için uygundur.

G3

Gri dökme demir ile birlikte perlitli micro yapı, yüksek fosfor ve krom içeriklidir. Çok yüksek turbo şarjlı motorlar için uygundur.

B1

Bakır-Çinko-Alüminyum (CuZnAl) alaşımlıdır. Bu malzeme çok yüksek aşınma dirençli ve düşük sürtünmeli çalışma özelliği gösterir. Normal düzeyde yüklemelerin söz konusu olduğu supap gaydları için uygundur.

Supap Gaydının Temel Ölçüleri

D = Dış Çap
d1 = Flanş Çapı
d = Delik Çapı
L = Toplam Uzunluk

Montaj

Teknik Bilgi

Supap gaydı silindir kapağına tatlı sıkı veya ara geçme olarak takılır. Supap gaydı, silindir kapağın yatak boşluğuna doğru preslendiğinde, yatak deliği, çekme gerilmesine maruz kaldığı halde supap gaydı radyal olarak basma kuvveti etkisinde kalacaktır. Nihai deformasyon, yatak deliği çapı ve gaydın dış çapı ve her iki komponentin sertliğine bağlıdır. Yatak duvarı sertliğinde büyük farklar gösteriyorsa supap gaydının deformasyonu gaydın uzunluğu boyunca oldukça farklı olabilir.

Montaj

Supap gaydlarının takılması ve sökülmesi esnasında silindir kapağın doğru ısıtılmış olduğundan emin olunuz (motor imalatçısı tarafından yayınlanan talimatlara bakınız). Supap gaydlarının ilaveten soğutulması montaj işlemini kolaylaştıracaktır.

Montaj Sonrası

Supapı supap gaydına takmadan önce gayd deliğinin silindirik olduğunu ve gayd uzunluğu boyunca uygun bir çap değerine sahip olduğunu kontrol ediniz.

Supap Gaydı ve Supap Sapı arasındaki Açıklık değerleri:

Sap çapıAçıklık: Emme SupapıAçıklık: Egzoz Supapı
6 to 7 mm
10 - 40 μm
25 - 55 μm
8 to 9 mm
20 - 50 μm
35 - 65 μm
10 to 12 mm
40 - 70 μm
55 - 85 μm